K
U
T
A
K

Z
A

P
S
I
H
O

T
R
E
N
U
T
A
K


POČETNA

NADA


o nama

dosadašnje aktivnosti

galerija

linkovi

KUTAK ZA PSIHO TRENUTAK

voditelj

tema mjeseca

praktični savjeti

pitanja i odgovori


ARHIVA
 

KAKO SAVLADATI STRAH OD ISPITIVANJA?
 

Jeste li ponekad ( ili često) uoči testa loše spavali ili vas je boljela glava?

Jeste li zabrinutu zbog ispitivanja?

Kada bi profesor na satu počeo dijeliti testove, jeste li osjetili napetost, pritisak u prsima ili mučninu?

Je li vam pri usmenom odgovaranju zadrhtao glas, oznojile se ruke, misli nestale iz glave?

Ako su vam se događale takve stvari, znači da ste doživjeli ono što psiholozi zovu «strah od ispita ili ispitivanja». 

Ima li tu pomoći?

Možemo li svoj strah nekako kontrolirati?

 Do sada su razni istraživači prikupili niz ideja o tome kako ublažiti tjeskobu. Pri  tome je važno znati da strah od ispitivanja sadrži dvije komponente: uznemirujuće misli ( o svemu strašnom što će se dogoditi ako ispit ne položimo) te tjelesne reakcije ( glavobolja, mučnina, crvenilo, drhtanje glasa). Te pojave s jedne strane ometaju učenje i pripremu, a s druge smanjuju naš učinak pri ispitivanju.

Pogledajte neke od savjeta koji pomažu pri savladavanju straha od ispitivanja. Odaberite među njima one za koje procjenjujete da bi vam mogli najviše koristiti i pokušajte ih primijeniti čim prije.

 Savjeti za prevenciju straha od ispitivanja

·         Izbjegavajte  stresne situacije koliko možete. Pokušajte odgoditi rješavanje složenih problema ili odluka nakon ispitivanja.

·         Čuvajte zdravlje. Planirajte dovoljno vremena za odmor, jedite dovoljno, ne trošite alkohol i druge štetne tvari, bavite se rekreacijom i svime što vas opušta.

Mislite pozitivno! Kad god zapne ili vam se čini da ste pogriješili, da ste nesposobni, zastanite i sjetite se nečega što ste dobro učinili, na što ste bili ponosni.

 Savjeti za suočavanje sa strahom od ispitivanja

· Na ispitivanje dođite naspavani, svježi i siti. Dobroj tjelesnoj kondiciji pripomažu još tuš i jutarnja gimnastika.

·   Žurba izaziva napetost. Ponesi sat. Ako znaš koliko vremena ti još ostaje za rad izbjegnut ćeš paničarenje.

·   Dok čekate na ispitivanje, imate dvije mogućnosti: još jednom zaviriti u bilješke i ponavljati ILI misliti i razgovarati o drugim stvarima. Kod nekih, ponavljanje neposredno prije ispitivanja stvara osjećaj samopouzdanja. Kod drugih može izazvati paniku, osobito ako im se čini da drugi znaju više od njih, ili ako im se neki podatak učini nepoznat.

·   Držite se podalje od onih u razredu koji ometaju vas poluglasnim čitanjem, kuckanjem i sl.

·   Napetost može stvoriti i to što vidite da drugi užurbano pišu dok vi razmišljate, ili što su neki već gotovi dok vi još radite. Vjerojatno su vaši odgovori i kvalitetniji. Na kraju ostavite se vremena da još jednom provjerite svoje odgovore. Žurba i naglost se ne isplate!

·   Počnite s pitanjima na koja znate odgovor. Ako zaboravite nešto što ste sigurno znali, ne mozgajte predugo. Krenite dalje s rješavanjem testa. Vaš mozak tražit će i dalje odgovor umjesto vas.

·   Osjetite li da u tim trenutcima u vama raste napetost, radije malo zastanite i odmorite se. Pokušajte s vježbom dubokog disanja ili zažmirite i zamislite neki umirujući prizor. Pojedite osvježavajući bombon. Nakon opuštanja vratite se testu.

I ne zaboravite: važne su misli samoohrabrenja.