MUZEJ “BELIŠĆE” Belišće

  Zgrada muzeja

 

   Spomen vlak na bivšoj lokaciji

OSNIVAČ

Osnivač Muzeja je Društvo prijatelja starina Belišće, u sastavu kojega se Muzej nalazio sve do listopada 1980. godine kada je pripojen Centru za kulturu Narodnog sveučilišta u Valpovu.
1. siječnja 1982. godine Muzej se izdvaja iz Narodnog sveučilišta, te pripaja Belišću d.d.

POSEBNOST MUZEJA

Muzej u Belišću nalazi se u jednoj od najstarijih zgrada Belišća. Prvi postav Muzeja otvoren je 13. travnja 1975. godine, a zauzimao je samo polovicu adaptirane zgrade.
Iseljavanjem posljednjeg stanara iz muzejske zgreda, 1977. godine, prišlo se kompletnom preuređenju i prilagođavanju iste u muzej.
Novi prošireni postav otvoren je 2. veljače 1980. godine i prikazuje:

  • razvoj industrije po pojedinim granama djelatnosti,
  • razvoj naselja i
  • društveni život.

 

Posebnost Muzeja u Belišću ogleda se u njegovom karakteru. On je industrijski i činjenica je da po sadržaju i tematici nema analogije s drugim muzejima u Slavoniji rekao je jednom prigodom dr. Bauer poznati hrvatski muzeolog.

  Skulpture I i II saziva likovne kolonije

 

POVIJEST BELIŠĆA

Belišće je 1884. osnovao Salomon Heinrich Gutmann iz Velike Kaniže (Mađarska).

Izgradnjom pilane, nekoliko stambenih zgrada i industrijske željeznice, na neplodnoj poljani uz desnu obalu Drave, niklo je naselje Belišće.

Već druge godine od osnutka u Belišću se otvara školska učionica i poštanski ured. Gradi se električna mreža i vodovod s kanalizacijom.

Niču i nove tvornice:

  • 1889. godine puštena je u pogon tvornica tanina i bačava
  • 1900. godine tvornica suhe destilacije drva i
  • 1902. godine tvornica parketa.

Usporedno s tim izgrađena je i remontna radionica, pogon građevinarstva, ciglana i druga prateća postrojenja, a također se razgranala i željeznička mreža.

Izgrađeno je još niz stambenih zgrada, poslovnih objekata, obrtničkih radnji. tako je i samo mjesto poprimilo oblike industrijskog naselja.

Poslije 1945. godine počinje snažniji razvoj Belišća.

Remontna radionica prerasta u Tvornicu strojeva, umjesto stare gradi se nova pilana, te tvornica kartona i kartonske ambalaže sa suvremenom tehnologijom, koja se iz godine u godinu proširuje. Izgrađen je i novi energetski sustav, vodovodna mreža i kanalizacija, a mnogo se uložilo i u modernizaciju kemijskih pogona. Izgradnjom modernih stambenih zgrada, ustanova, sportskih objekata, Belišće je postalo industrijski gradić, koji je 1991. godine imao 7619 stanovnika.

Paralelno s razvojem industrije, od prvih drvenjara, pa do modernih četverokatnica, u Belišću se razvijao i društveni život kroz razna kulturno-prosvjetna i sportska društva. Taj razvoj nije mimoišao ni revolucionarni pokret radničke klase, tim više, što je Belišće bilo i ostalo radničko naselje.

  Belišće 1886. godine

  Unutrašnjost Upravne zgrade Belišće d.d., snimljena 1984. godine

Zgrada je izgrađena 1905. godine. Po vanjskom izgledu ima značajke historicizma, a bogato obrađeni hol – secesije. Građena u stambene svrhe, uvijek je služila za uredske prostorije tvrtke. Dao ju je sagraditi barun Edmund Gutmann. Za I svjetskog rata tu je bila smještena bolnica.

Za vrijeme domovinskog rata, u žestokom topničkom napadu na Belišće, 3. siječnja 1992. godine zgrada je pogođena s nekoliko direktnih pogodaka kada joj je izgorjela cijela unutrašnjost.

  Odjel vatrogastva 

POSTAV

Postav Muzeja u Belišću zauzima šest prostorija zgrade i prikazuje razvoj Belišća od 1884. godine do novijih dana.

Prostorija I sadrži prikaz osnovača Belišća, postanak imena naselja, najstarije arheološke nalaze, sirovinsku bazu, u čijem su odjelu izloženi i najstariji ručni alati za rad u šumi, te tiskovni primjerci, od prvih početaka do sadašnjega lista “Belišće".

U II prostoriji prikazano je vatrogastvo, te početak i kraj uskotračne slavonsko- podravske željeznice. Poslije toga slijedi prikaz industrijskog razvoja "Belišća".

U III prostoriji nalaze se zbirke:

  • primarna i finalna prerada drva (pilana, bačvarija, tvornica parketa, vunara) i
  • kemijska prerada drva (tanina i destilacija s dijelom starog laboratorija).

Soba IV sadrži prikaz Tvornice strojeva (s jednim od prvih strojeva za brizganje plastičnih masa proizvedenog u “Belišću"), te prikaz pogonske centrale i tvornice za proizvodnju poluceluloze, papira i ambalaže od valovitog kartona.

  Odjel Pogonske centrale

Postav dalje, u sobi V prati razvoj radničkog pokreta, II svjetski rat u Belišću, Domovinski rat i agresiju na Belišće, a ima i odjel priznanja.

  Odjel Domovinskog rata

Posljednja, VI prostorija Muzeja sadrži zbirke:

  • naselja, kulturno-prosvjetnog i športskog života.

 

Muzej u svojem sastavu ima i manju kompoziciju nekadašnje uskotračne željeznice, danas smještene u tvorničkom krugu Belišće d. d. Spomen vlak je bio u cjelosti obnovljen i restauriran, ali je u domovinskom ratu dosta oštećen. Kompoziciju čine: lokomotiva "Partizanka", tender, putnički vagon, jedan zatvoreni i 2 otvorena teretna vagona.

U sastavu Muzeja “Belišće" nalazi se i Galerija, smještena u podrumskom dijelu Upravne zgrade. U svom fundusu ima 184 djela (slika i skulptura). Redovito organizira izložbe amatera i profesionalnih umjetnika.

  BELIŠĆE DANAS            

 

Belišće d. d. i grad Belišće. 1999. godine navršili su stopetnaest godina svog postojanja u kojem su rasli i razvijali se u međuosobnoj ovisnosti.

U takvoj isprepletenosti, bilo je neimovno da se uz razvoj industrijske proizvodnje razvija i cjelokupna infrastruktura Belišća. Izgrađeno je niz novih objekata: škola, nastavno-sportska dvorana, bazen, crkva, osnovan muzej i galerija, vrtić, vatrogasni i penzionerski dom i drugo.

Tijekom godina nestao je i veći dio stare Gutmannove kolonije, a na mjestu dotrajalih kuća izgrađene su višekatnice te stambeni objekti u individualnoj izgradnji.Tako da je Belišće od malog industrijskog naselja preraslo u grad (1997. dobilo status grada) sa 7619 stanovnika.

Kako je postepeno nestajala stara stambena kolonija, nestali su i nerentabilni proizvodni pogoni (bačvarija, tvornica parketa i tvornica drvene vune), modernizirani su pogoni Primarne i finalne prerade drva, Suhe destilacije drva, Tvornice strojeva, čiji je većinski vlasnik od 1998. njemačka tvrtka Krupp, a osnovana je i Tvornica elektroopreme d. o. o.

Najznačajnija proizvodnja današnjeg “Belišća” je tvornica za proizvodnju poluceluloze, ambalažnih papira, valovitog kartona i ambalaže od valovitog kartona koja je puštena u proizvodnju 1961. godine te je do danas u nekoliko navrata proširivana, modernizirana i rekonstruirana.

Nakon Domovinskog rata (1991/92.) i stvaranja Republike Hrvatske i Belišće su zahvatile promjene.

Poslije sanacija ratnih šteta, poduzeće je privatizirano. Smanjen je broj uposlenih, tako da dioničko društvo Belišće sada upošljava preko 2000 radnika. Visoka produktivnost rada i kvaliteta proizvodnje povezanih sa stopetnaestgodišnjom tradicijom garancija su daljnjeg prosperiteta i uspješnosti poslovanja tvrtke Belišće d. d., a time i života samog grada Belišća, njegovih građana i svih infrastrukturnih sadržaja.

Tekst: Zdenka Frajtag, Fotografije: Rudolf Bartolović i Zdenka Frajtag

 

 

REFERENCE POSJETITELJA MUZEJA

LINKS

NAZAD