www.win-ini.com
WIN.INI user
1st candidate
release 07.99

 

ZAŠTO NE HRVATSKI?


Klikni da ti kažem - rječnik pojmova 

Svi su pojmovi razvrstani abecednim redom

*#

 

• *.INI file - fajl koji sadrži konfiguracijske informacije. Fajlovi WIN.INI, CONTROL.INI, PROTOCOL.INI i SYSTEM.INI su potrebni za MS Windows. Naravno i druge aplikacije i programi imaju svoje vlastite *.INI fajlove. U Windowsima 95, 98, NT *.INI fajlovi su zamjenjeni registrijima (registry) iako još mnoge aplikacije uključuju *.INI fajlove zbog kompatibilnosti prema natrag.

A

(od active - matrix display do ATA (Advanced Tehnology Attachment))

• active - matrix display
- vrsta LCD (Liquid Crystal Display) zaslona ili ekrana kod kojeg se slika može brže osvježavati nego kod konvencionalnih passive - matrix zaslona. Uobičajeni tip takvog displeja je onaj koji koristi TFT tehnologiju.
• AD converter - uređaj koji pretvara analogni signal u digitalne podatke.
• ADO (Activ Data Objects) - najnoviji interfejs za data objekte. Dizajniran je da zamjeni DAO i RDO. Za razliku od DAO i RDO koji su dizajnirani samo za pristup relacijskim bazama podataka, ADO je generalniji i može biti korišten za pristupanje cijelom nizu različitih podataka uključujući WEB stranice, tablice i druge tipove dokumenata. Zajedno sa OLE DB i ODBC, ADO je jedna od glavnih komponenti Microsoftove UDA (vidi Universal Data Access) specifikacije, koja je dizajnirana da omogući konzistentan način za pristup podacima bez obzira kako su podaci strukturirani.

• ALU (Arithmetic and logical Unit) - aritmetička/logička jedinica; dio centralnog procesora u kome se obavljaju aritmetičke i logičke operacije. U starijim mikroprocesorima ALU je obavljala operacije nad cjelobrojnim i nad brojevima sa pomičnim zarezom, dok su u novije vrijeme ta dva dijela odvojena, čak vrlo često i u različitim čipovima. Moguće je dodavanje druge ALU jedinice da bi se uz upotrebu pipline-a ubrzalo izvođenje instrukcija.
• ANSI (American National Standards Institute) - Američki savezni zavod koji je postavio standarde za programske jezike, prijenos podataka, optičko čitanje, prepoznavanje znakova pisanih magnetnom "tintom" itd.
• aplikacija - aplikacijski program - računalni program (software) koji izvodi za korisnika određen posao (za razliku od npr. sistemskog programa koji je koristan računalu). Promjeri uključuju procesore riječi, tablične kalkulatore, računovodsvene programe, inženjerske programe.
• Applet 1. mali aplikacijski program koji je dizajniran za specifični posao. Npr. većina operacijskih sustava s nekoliko appleta kao što su kalkulator, kalendar, i editor teksta.
• ASP script - active server pages skripte
• ATA (Advanced Tehnology Attachment) - naziv za IDE (Integrated Drive Electronics), po ANSI standardu. ATA - 2 odgovara EIDE-u, ATA - 3 Ultra ATA ili Ultra-DMA standardu.


(od backup, backup copy do byte)

• backup, backup copy
- kopija programa i pripadajućih podataka učinjena radi sigurnosti. Kopija je, u pravilu, na drugom (fizičkom) mediju od originala, i pohranjuje se na sigurno mjesto. U slučaju oštećenja ili uništenja originala, sustav se obnavlja (restore) kopiranjem backup kopjie na mjesto originala.
• BASIC (Beginners All-purpose Symbolic Instruction Code) - razvili su ga John Kemeney i Thomas Kurtz sredinom šesdesetih godina na Dartmouth College-u. Basic je jedan od prvih i najjednostavnijih programskih jezika tzv. visokog nivoa. Sedamdesetih godina to je bio jedan od osnovnih jezika za poučavanje studenata i učenika. Bez obzira na svoju jednostavnost Basic se koristio za izradu velikog broja poslovnih aplikacija. Postoji ANSI standard za Basic ali isto tako postoji cijela paleta dodataka tom standardu. Microsoftov Visual Basic npr. dodaje mnoge objektno orijentirane mogućnosti u standardni Basic.
• biblioteka programa - zbirka računalnih programa ili potprograma koja se rabi u sustavu aplikacija.
• BIOS (basic input output system) - osnovni ulazno izlazni sistem; ugrađeni softver koji određuje što računalo može uraditi a da ne koristi programe na disku. BIOS kod PC-a sadrži sve kodove za kontrolu tipkovnice, ekrana, diskova, komunikacije i niza drugih funkcija. Obično je smješten u ROM-u, pa zbog toga naziv ROM BIOS. Omogućava pokretanje računala (boot). Danas gotovo svaki PC ima flash BIOS što znači da je BIOS zapisan u flash memorijskom čipu, pa prema potrebi može biti obnovljen novijom verzijom. Karakteristično za flash memorijske čipove je da mogu biti reprogramirani.
• bit (binary digit) - bit; binarna cifra; jedna od dvije cifre (0 ili 1) koje se koriste u binarnom predstavljanu brojeva. Predstavlja jedinični digitalni podatak, najmanju količinu informacije sa kojom je računalo u stanju raditi. U logičkom smislu predstavlja se jedinicom ili nulom dok u električkom smislu bit predstavlja postojanje ili nepostojanje određene razine napona. Postojanje takve binarne (0 ili 1) matematike razlog je što klasične mjerne jedinice nisu primjenjive u računalnoj tehnici. Uobičajena je da oznaka K (kilo) nosi težinu tisuću, no kako je računalni sistem binaran sve ovisi o potencijama broja 2. Tako se dobiva 2 na 10-tu jednako 1024.
• Booleov operator - Bulov operator, jedan od operatora Bulove algebre: OR, AND, NOT, NOR ("ILI", "I", "NE", "NILI")
• boot - pokretanje (start up) računala. Termin ‘boot’ (nekada bootstrap) izvodi se iz ideje, koja se engleski formulira “pull itself by a bootstrap” ili “podignuti se na vlastitim naramenicama”, tj. napuniti u radnu memoriju računala mali program koji poziva punjenje većih programa.Kada je računalo potpuno isključeno i upućuje se u rad, to zovemo hladnim startom (cold start) ili cold boot. Topli start ili warm boot znači ponovno uputiti računalo u rad (restart) dok su još neki programi u memoriji.
• boot disketa ili disk - medij koji se rabi pri puštanju računala u rad (start up) i na kojem su spremljene instrukcije (program) koji pokreće operacijski sustav i s time cijelo računalo stavlja u funkciju.
• branch - grananje, skok; točka u programu na kojoj procesor prelazi na obradu nekog od potprograma, ovisno o postavljenim uvjetima.

• branch address - adresa grananja ili skoka; adresa na koju se prenosi kontrola ako je ispunjen određeni uvjet.
• branch instruction - instrukcija grananja ili skoka; instrukcija kojom se izaziva skok na označenu adresu ako je zadovoljen određeni uvjet.

branch instruction test - testiranje uvjeta grananja; kod većine instrukcija grananja vrši se ispitivanje nekih aritmetičkih relacija čiji ishod određuje dalji tok programa.
branch on condition - uvjetni skok ili grananje; grananje koje će se izvršiti samo ako je zadovoljen određeni uvjet.
• branch on indicator - grananje prema indikatoru; grananje koje se izvodi kada su indikatori (preklopnici ili tipke) postavljeni na unaprijed predviđeni način.
• branch prediction - predviđanje da li će slijedeća instrukcija biti zapisana na adresi koja slijedi neposredno iza upravo izvršene, ili će se nalaziti na mjestu na koje upućuje instrukcija uvjetnog odnosno bezuvjetnog skoka ili grananja. Ovo predviđanje može biti točno ili netočno. Sigurno je da je manje od 100%. Algoritmi kojima se izračunava čuvaju se kao tehnološka odnosno industrijska tajna. Da bi pipline (vidi ALU) uvijek imao na raspolaganju potrebne podatke, potrebno je na vrijeme dohvatiti slijedeću instrukciju. To je lako ako u nizu instrukcija koje procesor treba izvršiti nema grananja, ali ako grananje postoji tada na scenu stupaju algoritmi za predviđanje.
• branchpoint - mjesto grananja; mjesto u programu gdje nastaje grananje; instrukcija grananja u programu koja izaziva interni prekid redoslijednog izvršavanja programa.

• browser - preglednik; program za pregledavanje određenog sadržaja. Npr. Web browserom pregledavamo stranice na WWW-u.
• buffer - međumemorija, bafer; sklop u koji se privremeno smještaju blokovi podataka tokom prijenosa iz glavne memorije (RAM) ili u glavnu memoriju, čija je zadaća da kompenzira razliku u brzini rada brzog centralnog procesora i sporih periferija.
• bug - pogreška u računalnom programu - buba. Termin pomalo zbunjuje jer sugerira da pogreška ima svoju vlastitu volju, ali nema. Bugovi se mogu podjeli u najmanje tri vrste: sintaktičke pogreške, gdje se prilikom programiranja nisu poštovala pravila programskog jezika; semantičke pogreške, gdje je programer krivo razumio značenje neke instrukcije u programskom jeziku; logičke pogreške, gdje je programer pogrešno postavio algoritam odn. način reješavanja problema. Danas se javljaju pogreške četvrte vrste nazvane infrastrukturne pogreške, gdje je programer postao žrtva pogreške u operacijskom sustavu ili programskom alatu s kojim radi.
• burst - količina podataka odaslana u jednoj operaciji, odnosno u kontinuitetu. Kod hard diskova Burst rate označava i maksimalni prijenos podataka sa hard diska i drugih periferija.
• BUS - put ili putanja prijenosa; magistrala za podatke; sabirnica; glavna putanja duž koje se kreću podaci iz jednog ili više izvora ka jednom ili više odredišta.
• button - u grafičkom korisničkom okruženju (Windows), button (gumb) je mala posebno označena površina (posebno označen grafički element) u dialog boxu na koju treba kliknuti da bi se odabrala opcija ili komanda.
• byte - je uređeni skup od 8 bita. Pomoću njega je moguće opisati 256 različitih stanja, a koristi se I sinonim znak, što dolazi od činjenice da u većini računala jedan znak (slovo ili broj) koji unesemo u memoriju zauzima jedan byte.

C

(od cache memory do cylinder switch time)

• cache memory
- vrlo brza memorija koja omogućava procesoru da brže dohvati podatke ili instrukcije koje treba izvršiti. Koristi se u kombinaciji sa glavnom memorijom dajući efekat veće i brže glavne memorije. Postoje dva nivoa keš memorije. Prilikom svakog dohvata podatka ili instrukcije iz memorije procesor prvo traži te podatke u L1 keš memoriji (vidi L1 cache). Ukoliko traženi podaci nisu tamo traži u L2 keš memoriji i u slučaju da ih niti tada ne nađe zahvaća podatke iz spore glavne memorije. Tajna leži u učitavanju slijednih i često traženih podataka u keš kako bi bili brže dostupni procesoru. Zadaća cashe memorije ugrađene na hard disku je da kratkotrajno pohrani podatke na putu između diska i računalne memorije. To omogućava hard disku čitanje podataka u kontinuitetu, bez čekanja da se podaci pohrane u glavnoj memoriji, a to ubrzava ukupni rad.
• card - kartica; adapter; pločica s aktivnim elementima (čipovi) koja se stavlja u slot osobnog računala (PC-a) da bi se na taj način osigurale dodatne mogućnosti u radu sa računalom (video kartica, zvučna kartica, interni modem, grafički akcelerator ...).
• CISC (Complex Instruction Set Computer) - mikroprocesor čiji je skup definiranih funkcija u stanju izvršavati vrlo složene zahvate nad podacima.
• click - onomatopeja, zvuk koji se čuje kad pritisnete tipku miša, odn. pritisnuti tipku na mišu.
• clipboard - odlagalište; poseban fajl ili dio memorije (buffer) gdje privremeno pospremamo podatke prije nego ih iskopiramo na drugu lokaciju. Kod tekst procesora koristimo odlagalište za kopiranje (copy) i izrezivanje (cut). Kada izrežemo blok teksta program kopira taj blok teksta u odlagalište, a nakon što taj blok teksta zalijepimo (paste) program ga iskopira iz odlagališta na željenu lokaciju. U Windowsima se Clipboard može koristiti i za kopiranje podataka među aplikacijama.
• close, open (file) - zatvoriti, otvoriti datoteku. Otvaranje fajla (datoteke) je postupak koji je potrebno obaviti da bi se moglo intervenirati na njezimon sadržaju. Isto tako da bi netko drugi (ili neki drugi program) mogao raditi drugi put s tim fajlom, na kraju rad s fajlom, fajl treba zatvoriti (close file).
• cluster - najmanji dio diska na koji i sa kojeg je moguće upisiati ili pročitati podatke. Tipične je dužine 256 ili 512 bajtova za male diskove. (vidi Sektor).
• CMOS RAM - mala količina memorije koja čuva osnovne parametre matične ploče i podatke o priključenim perifernim uređajima. Nalazi se na svakoj matičnoj ploči i napaja se pomoću male baterije.
• CMOS tehnologija - prevladavajuća tehnologija pri izradi digitalnih integriranih mikroprocesorskih čipova. Koristi metal oksid silicij strukturu koja funkcionira kao tranzistor sa efektom polja. Karakterizira ih mala potrošnja energije, a ovisno o veličini detalja na čipu govorimo o različitim CMOS procesorima (0.30 m, 0.25 m, 0.18 m tehnologija).

• command driven - ukazuje na programe i operativne sustave koji privaćaju ili izvršavaju komande u obliku posebno odabranih riječi ili slova. ( copy; format; delete; set; more; print; input). Za razliku od programa koji dozvoljavaju izbor iz liste opcija (menu-driven), ovi su programi brži i fleksibilniji za izvoršenje ali su teži za učenje jer treba naučiti svaku komandu posebno.
• configure - konfiguracija; konfigurirati; postaviti računalo ili program da radi na određeni način. Mnogi se komercijalni paketi moraju konfigurirati ili instalirati; to uključuje postavljanje za određeni hardware npr. za određeno računalo, određeni printer, određenu video i zvučnu karticu itd.).
• control unit - vidi mikroprocesor
• Control.ini - vidi .INI file
• copy - kopirati dio podataka na privremenu lokaciju u buffer (vrlo često ćemo koristiti pojam clipboard). Pojam copy treba razlikovati od pojma cut (odrezati, izrezati). Copy podrazumjeva dupliciranje podataka jer oni ostaju na postojećoj lokaciji i na novoj privremenoj dok cut podrazumjeva pomicanje podataka sa postojeće na novu privremenu lokaciju. Nakon izvršenja komande copy i cut sadržaj buffera možemo zalijepiti (paste) na drugo mjesto gdje nam je to potrebno.
• CPU (Central Processing Unit) - centralni procesor; centralna jedinica za obradu; procesor; osnovna funkcionalna jedinica kompjutorskog sistema koja upravlja interpretiranjem i izvršenjem instrukcija.
• CRT (Cathode Ray Tube) - katodna cijev, elektronska cijev zaslona monitora
• CRT display - ekran, zaslon, prikaz na ekranu; prikazivanje podataka na ekranu katodne cijevi pomoću točkica.
• CSTN (Color SuperTwist Nematic) - vrsta tehnologije koju je razvila Sharp korporacija. Za razliku od TFT tehnologije, CSTN se koristi kod passive - matrix zaslona čija je proizvodnja jeftinija.
• cut - vidi copy, buffer i clipboard
• cylinder switch time
- prosječno vrijeme potrebno da magnetska glava prijeđe sa jedne na drugu stazu. Mjeri se milisekundama (ms).

D

(od DA converter do DVD)

• DA converter -
uređaj koji pretvara digitalne podatke u analogni signal.
• DAO (Data Access Objects) - objekt koji radi sa Jet database enginom. DAO objekt je kreiran sa Visual Basic - om. Kreiranom DAO objektu može pristupiti ili manipulirati sa njim svaka aplikacija koja koristi JET engine. Takve su sve aplikacije u Microsoft Office-u (MS-Word, MS-Access, MS-Excel).
• DASD (Direct Access Storage Device) - memorijski uređaj sa direktnim pristupom. Tip memorijskog uređaja kod kojega pristup slijedećem podatku nije ni u kakvoj zavisnosti od položaja podatka kome se prethodno pristupalo. Opći naziv za magnetne diskovne medije za memoriranje podataka, uključujući i hard diskove.
• DAT uređaj - Digital Audio Tape uređaj
• data structure - u programiranju, podrazumjeva shemu organizacije srodnih (sličnih) dijelova informacije. Osnovni tipovi struktura podataka uključuju: fajlove (datoteke), liste, polja, stabla, tablice. Svaka od ovih osnovnih struktura podataka ima puno varijacija i dozvoljava različite operacije nad podacima.
• data type - u programiranju, klasifikacija određenog tipa informacija. Čovjek može bez problema razlikovati tipove podataka. Bez problema možemo reći kada je numerički podatak postotak, novac (valuta) ili vrijeme jer za te podatke koristimo specijalne oznake (%, Kn, $, :). Slično tome računalo koristi interne kodove da bi moglo razlikovati tipove podataka koje obrađuje (procesira)
• DataBase - baza podataka -skup podataka pohranjen na kompjuterskom mediju, npr. disku, koji se može rabiti na razne načine. Tako, tvrtka koja ima podatke o svojim djelatnicima može rabiti te podatke i za kadrovsku evidenciju i za obračuna plaća ili neke druge svrhe.
• DDC (Display Data Channel) - standard kojeg je nominirala VESA, akoji određuje dvosmjernu komunikaciju između računala i monitora. Na taj način je omogućeno podešavanje parametara monitora preko računala odnosno softverskim putem, te bolja komunikacija između grafičke kartice i monitora, kako bi se na najbolji način podesili svi parametri monitora.
• decode unit - sklop unutar mikroprocesora, koji obavlja dekodiranje mikrokod instrukcija te šalje odgovarajuće signale upravljačkoj jedinici te na taj način započinje izvršavanje pojedine instrukcije.
• defragmentacija - postupak kojim se datoteke, koje su na disku razbijene u više dijelova ili segmenata slažu u kontinuiranu cjelinu (vidi fragmentacija). Defragmentacijom diska ubrzavamo njegov rad, te posredno i performanse računala. Postupak bi trebalo ponavljati mjesečno.
• deselect - vidi select
• desktop
- cijeli zaslon monitora pretstavlja naš radni prostor. Na zaslonu možemo mišem manipulirati objektima (Icons ) na sličan način kao što pomičemo papire na radnom stolu.
• device - uređaj ili komponenta koja je povezana sa računalom. Primjeri uključuju diskove, pisače, miševe, tipkovnice, modeme, monitore, skenere itd.(vidi peripheral device). Ovi uređaji bez obzira na smještaj, unutar računala ili van njega, za svoj rad najčešće zahtjevaju upravljački program (vidi device driver). Taj se program uobičajeno naziva "driver" a omogućava konverziju naredbi ili zahtjeva iz aplikacije u specifične komande koje uređaj razumije.
• dialog box - prozor koji se pojavljuje na ekranu a daje informaciju ili zahtjeva unos nekog podatka. Tipično se dialog box otvara prije unošenja podatka, a nestaje nakon unošenja traženog podatka.
• DIN utikač - standardni utikač po DIN-u (njemački industrijski standard).
• DIP switch - prekidači u nizu koji se obično nalaze na matičnim pločama odnosno na drugim računalnim sklopovima, a služe za podešavane određenih parametara uređaja.
• direct access - neposredni ili direktni pristup podacima. Pristupanje podacima pomoću ključa (kontrolnog polja) čiji sadržaj daje korisnik. To bi u stvari značilo da je bilo koji podatak na mediju dostupan u jednakom vremenskom intervalu. Ova činjenica iskljčuje magnetne trake (DAT, streamer) jer vrijeme potrebno za učitavanje određenog podatka zavisi o tome koliko trake treba premotati da se dođe do njega.
• direct access device - uređaj sa neposrednim (direktnim) pristupom podacima. vidi DASD
• direktorij
- vidi file system
• display - prikazati, učiniti podatke vidljivim (na štampanoj listi, ekranu ili sl.)
• display device - uređaj za vizualno prikazivanje
• display panel - kontrolna ploča, indikatorska ploča, ploča za vizualno prikazivanje
• DMA (Direct Memory Access) - sposobnost računalnih sabirnica da direktno prebacuju blokove podataka s priključenih uređaja (hard diska i sl.) u računalnu memoriju bez opterećivanja glavnog procesora. Za DMA se koristi samo određeni dio glavne memorije. Kod ISA sabirnice je moguće direktno pristupiti samo 16 MB memorije, EISA, MCA mogu pristupiti cijelom memorijskom prostoru, a kod PCI se koristi tzv. "Bus mastering" kod kojeg glavni procesor na trenutke predaje kontrolu sabirnice PCI kontroleru.
• download - skinuti, primiti ili spustiti program ili podatke sa udaljenog računala (servera) u glavnu memoriju računala ili na lokalni tvrdi disk.
• Drag and Drop - povuci i pusti - ako na objekt postavimo pokazivač, pritisnemo tipku miša i tada povučemo miša (drag), objekt će promijeniti mjesto, nakon otpuštanja tipke "pustili" (drop) smo i objekt. Tom tehnikom možemo neki objekt ubaciti u kantu za smeće, ili kopirati na drugo mjesto itd...
• driver - program koji upravlja uređajem (device); "pogonitelj"; "drajver". Svaki uređaj (pisač, modem…) mora imati poseban pogonski program. Jedan dio drajvera dolazi sa operativnim sistemom, a neke treba posebno instalirati kada se uređaj povezuje sa računalom. Drajveri služe kao prevodioci između uređaja i programa koji koriste te uređaje. Svaki uređaj ima svoj vlastiti specijalizirani skup komandi, koji samo njegov drajver poznaje. Većina programa koristi generičke komande a drajveri ih prihvaćaju i prevode u specijalizirane komande koje uređaj razumije. Drajveri su fajlovi ili datoteke u DOS-u sa *.SYS, a u Windowsima sa *.DRV ekstenzijom
• DSTN (Double-layer SuperTwist Nematic) - vrsta passive-matrix LCD tehnologije sa dvostrukim slojem koji sprečava pomak boje koji se pojavljuje kod konvencionalnih supertwist zaslona.
• DVD - digital versatile disk, tehnologija optičkih diskova sličnih CD ROM-u. Maksimalnog kapaciteta od 17 GB, pogodan je za masovno arhiviranje podataka, te kao budući video i multimedijalni medij.

E

(od EC (Error Correcting) do extension)

• EC (Error Correcting)
- ispravljanje grešaka; otkrivanje i ispravljanje grešaka, pri prijenosu podataka. Vrši se pomoću specijalnih kodova (error detecting code i error correcting code).
• ECC (Error Correcting Code) - tehnologija koja omogućava provjeru i ispravljanje podataka u toku njihovog prijenosa. Ugrađuje se direktno u uređaje za pohranu i prijenos podataka. Za svaku podatkovnu riječ se računa kontrolna riječ potrebna za rad ECC algoritma. Prilikom pohrane podataka se sprema zajedno sa podacima. Prilikom čitanja podataka kontrolna riječ se računa ponovno te se uspoređuje sa pohranjenom. U slučaju slaganja, podaci se šalju dalje. U slučaju neslaganja greška se otkriva i ispravlja u prijenosu, a ne ispravlja se pohranjeni podatak.
• EIDE - Poboljšana verzija IDE standarda za povezivanje sabirnice računala I diskovnih medija za pohranu podataka. Razlikuje se od IDE standarda po broju jedinica koje je moguđe priključiti, maksimalnom kapacitetu diska i brzini prijenosa podataka.
• EISA (Extended Industry Standard Architecture) - naprednija verzija ISA sabirnice koja podržava 32 bitnu vezu između sabirnice I na nju priključenih periferija. Podržava maksimalni prijenos od 33 MB u sekundi.
• E-mail - elektronička pošta. Prijenos osobnih poruka pomoću kompjutera. Poruke su pohranjene (mailbox - poštanski sandučić) dok ih primatelj ne izabere za čitanje. Prenosti E-Maila pred klasičnim pismom (snail mail - puževa pošta) i telefonom su višestruke. E-Mail dolazi gotovo trenutno, ali ne zahtjeva prisutnost primatelja s druge strane. Također slanje poruke ne prekida primatelja u nekom eventualnom poslu. Poruke se mogu otisnuti na papir, pohraniti na lokani disk ili proslijediti drugim osobama.
U porukama se mogu koristiti simboli (nasmijano lice) ili -) isplaženi jezik kao šaljivi komentar sadržaja, odnosno intonacija poruke, jer primatelj eE-Maila ionako ne može čuti ton.
Svi korisnici E-Maila trebaju biti svjesni da poruke prolaze kroz razne serve (poslužitelje) i da se relativno lako mogu neovlašteno koristiti, tako da se savršena privatnost ne može garantirati standardnim protokolom (na Internetu uobičajenim Simple Mail Transfer Protokolom - SMTP).
• Energy Star - standard za štednju energije. Skup preporuka EPA ( U.S. Environmental Protection Agency) u cilju smanjenja potrošnje električne energije. Tako npr. od 1992. godine po preporukama Agencije, Energy Star računalo smije trošiti manje od 30W kada je u stanju mirovanja (idle), i prebacuje se automatski u način malene potrošnje ako nekoliko minuta nema aktivnosti na tipkovnici i mišu.
• extension - ekstenzija; nastavak; u DOS-u i nekim drugim operativnim sistemima jedno ili više slova na kraju imena fajla (datoteke). Ekstenzija slijedi nakon točke (EDIT.COM) i najčešće označava tip informacije koja je pospremljena u fajlu. U našem primjeru ekstenzija .COM označava da je fajl komandni (izvršni) fajl. *.com, *.exe označavaju izvršne fajlove ili programe, *.bmp, *.jpg, *.gif grafičke fajlove, *.mid, *.wav fajlove koji sadržavaju glas ili zvuk.

F

(od fade out do FTP)

• fade out
- izblijediti, nestati prema kraju (stišavanje prema kraju muzičkog stavka, kompozicije)
• FAT (File Allocation Table) - tip formata ili organizacije tvrdog diska. FAT se koristi pod DOS-om i Windowsima. Noviji Windowsi (95 OSR2 i 98) koriste napredniju verziju FAT32.
• file - datoteka; fajl; obrazovati datoteku; organizirani skup podataka (sličnih po svrsi, obliku i sadržaju) koji se čuva na nekom memorijskom mediju.
• file extension -vidi extension (ekstenzija)
• file manager - program u MS Window 3.x sustavu pomoću kojega se jednostavno vizualno upravljalo fajlovima. U Win95/98NT tu ulogu je pruzeo Windows Explorer.
• file system - file management system - sustav koji rabi neki operacijski sustav za upravljanje, organizaciju i praćenje fajlova (datoteka). Npr., hijerarhijski file system organizira fajlove pomoću imenika (directories) čija se struktura grana poput stabla. Iako su operacijski sustavi opskrbljeni svojim file systemima, file systemi se mogu katkada posebno kupiti. Ti su sustavi u tijesnoj vezi s operacijskim sustavima, ali imaju i dodatne mogućnosti, kao što su ugrađene backup procedure i bolja sigurnosna zaštita.
• floating point - pokretni ili pomični zarez; jedan od načina predstavljanja brojeva u kjemu se vrijednosti predstavljaju pomoću broja pomnoženog osnovicom tog broja podignutom na određenu potenciju. ( npr. dekadski broj 245 može se predstaviti kao 0,245 x 10 na 3-ću potenciju ili 3,45 x 10 na 2-gu potenciju).
• fokus - sposobnost monitora da pokaže oštru sliku odnosno da čitljivost bude što bolja u svim dijelovima ekrana. Obično je čitljivost slabija u kutevima, jer se tamo elektronski snop širi više nego u sredini ekrana.
• Format - oblik podataka; oblik dokumenta; oblik naredbe; unaprijed određen raspored znakova, polja, redova, interpunkcije, brojeva stranica i sl.
• FPU (Floating Point Unit) - dio procesora koji brine za računanje sa podacima zapisanim u kodu sa pomičnim zarezom (decimalni brojevi). (vidi floating point)
• fragmentacija - prilikom upisa podataka na tvrdi disk podaci se u pravilu ne upisuju u kontinuitetu. Pri zapisivanju i brisanju datoteka na tvrdom disku između blokova podataka ostaju prazni blokovi različite dužine. Pri narednom zapisivanju podataka OS upisuje datoteku u prvi slobodni blok, ako on nije dovoljno dugačak, upis se nastavlja na prvom idućem slobodnom mjestu. Za datoteku koja nije zapisana u kontinuitetu kažemo da je fragmentirana. Što je veći broj datoteka na disku razbijen na više dijelova (fragmentiran) to se glave diska moraju više pomicati po površini diska tražeći nastavak datoteke. Takvo preskakanje sa jednog na drugo mjesto na površini diska usporava rad, pa se preporučuje redovito defragmentiranje diska, upotrebom odgovarajućeg softvera.
• Freeware - slobodni software, onaj koji je besplatan i može se legalno kopirati.
• FSB (Front Side Bus) - vanjska procesorska sabirnica kojom jezgra procesora komunicaira sa memorijom ili RAM čipovima. Multipliciranjem te brzine sa faktorom koji je svojstven svakom tipu procesora pojedinačno dobivamo stvarnu brzinu jezgre procesora.
• FTP (File Transfer Protocol ili File Transport Protocol) - protokol koji se koristi na Internetu za slanje (kopiranje) fajlova.

G

(od Gb (Giga Bit) do gopher)

• Gb (Giga Bit)
- gigabit, milijarda bitova (1Gb iznosi 1073741824 bitova ili 2 na 30-tu potenciju).
• General MIDI - jedan stanardnih rasporeda 128 instrumenata MIDI sintetizatora zvuka.
• geometrija slike - odnosi se na parametre slike kao što su širina, visina, rotacija i izbočenost slike, a svaki monitor bi trebao imati mogućnost podešavanja ovih parametara.
• gopher - sustav koji je prethodio World Wide Webu, a služio je kao i WWW za organiziranje i prikazivanje tekstualnih sadržaja na Internet serverima. Gopher server prikazuje svoj daržaj kao hierarhijski strukturirane liste fajlova. S uvođenjem WWW-a većina Gopher datoteka i databaza je pretvorena u Web site-ove koji se danas mogu lakše dohvatiti uz pomoć Web pretraživača (browser).
Gopher je razvijen na Univerzitetu Minnesota i nazvan prema maskoti škole. Dva sustava, Veronica i Jughead, dozvoljavaju pretraživanje reseursa u Gopher sustavu.

H

(od HDD (Hard Disk Drive) do hypertext)

• HDD (Hard Disk Drive)
- kratica za mehanizam koji kontrolira pozicioniranje, čitanje i pisanje po površini tvrdog diska. Iako HDD u suštini nije oznaka za cijeli uređaj, udomaćilo se tijekom godina da HDD-om nazivamo cijeli uređaj za pohranu podataka.
• head switch time - prosječno vrijeme potrebno da se prilikom čitanja ili pisanja po disku prijeđe sa jedne na drugu magnetsku glavu. Mjeri se u milisekundama (ms)
• highlight - posvjetliti; potamniti; selektirati; označiti objekt na ekranu tako da se on ističe od drugih objekata. Neki tipični osvjetljeni objekti su: opcije izbornika, gumbi, izabrani blokovi teksta.
• homogenost - pokazuje razliku osvijetlenosti u svim dijelovima ekrana.
• host - kompjutorski sistem koji se može koristiti sa udaljene lokacije. Tipična situacija je kada su dva računala povezana modemima i telefonskom linijom. Računalo koje sadrži podatke se naziva host, dok se računalo za kojim sjedi korisnik zove remote (udaljeni) terminal. Pod pojmom host se podrazumijeva i svako računalo koje je spojeno u TCP/IP mrežu, uključujući Internet. Svaki host ima svoju jedinstvenu IP adresu.
• HTML - (Hyper Tekst Markup Language), jezik koji se rabi za kreiranje dokumenata na Worl Wide Web-u.
• HTTP - skraćenica od Hyper Text Transfer Protocol, protokol ne kojem leži komunikacija na Worl Wide Webu. HTTP određuje oblik i način prijenosa poruka, koje akcije Web poslužitelji i browseri trebaju poduzeti kao reakciju na različite naredbe. Npr. kada u svoj browser unesemo URL, to zapravo, šaljemo HTTP naredbu Web serveru upućujući ga da dohvati i prenese traženu Web stranicu.
Drugi važan standard koji određuje kako Word Wide Web radi je HTML, koji se bavi načinom formiranja i prikazivanja Web stranica.
U HTTP-u se svaka naredba izvršava neovisno o prethodnim naredbama. To je glavni razlog zašto je te teško implementirati Web site-ove koje inteligentno reagiraju na korisnički unos. Taj nedostak HTTP-a se pokušava ispraviti u mogim novijim tehnologijama uključujući ActiveX, Java, JavaScript i cookies.
Ovoga časa većina Web servera i browsera podržava HTTP 1.1. Jedno od glavnih svojstava svojstava HTTP 1.1 je podrška stalne povezanosti (persistent connections). To znači da jednom kad se browser spoji na Web server, on može primati više fajalova kroz istu vezu. To bi trebalo poboljšati performanse za do 20%.
• hypertext - hipertekst ili hyperdocument; elektronički dokumenti čije se informacije mogu čitati slijedeći veze na srodne sadržaje (na preskokce) umjesto sekvencijalnog čitanja kao što je uobičjeno za knjige. Multimedijalni CD-i i sadržaji Web stranica (HTML) su neki od primjera hiperteksta.

I

(od Icon do izbornik)

• Icon
- ikona; mala sličica koja predstavlja prečicu na datoteku.
• IDE (Integrated Drive Electronics) - interface za povezivanje sabirnice na matičnoj ploči računala i diskovnih medija za pohranu podataka. Ime je dobio od činjenice da je elektronika koja kontrolira rad tvrdog diska integrirana u njegovom kućištu. Umjesto prvobitnog IDE kontrolera, baziranog na ISA sabirnici, danas se koristi njegova poboljšana verzija EIDE. Prema ANSI standardu IDE se naziva i ATA.
• insert mode - način rada tekst editora.
• instalacija programa - vidi setup
• Instrukcija
- instrukcija, nalog ili naredba; niz znakova koji definira tip operacije i vrijednost ili adresu operanda i koji kao cjelina iniciraju kompjutor da izvrši naznačenu operaciju sa definiranim vrijednostima. Instrukcija može obavljati jednostavne ili složene operacije nad podacima.
• interface - međusklop; međuveza; "interfejs"; "sučelje"; spojno mjesto; nešto što spaja dva različita entiteta; logička jedinica (hardverska ili softverska) koja predstavlja vezu između dva sistema ili dva uređaja.
Na primjer, user interface ili korisničko sučelje je dio programa koji povezuje računalo i korisnika operatora (usera).
Postoje "interfejsi" koji međusobno povezuju različite uređaje, programe ili uređaje i programe. Interface može biti program ili uređaj, takav kakav je električni utikač.
• Internet - globalna mreža u koju je spojeno više od milijun računala. Danas Internet ima više od 100 milijuna korisnika širom svijeta, a njihov broj vrlo brzo raste. Za razliku od nekih on line servisa koji su centralizirani Internet je po svome dizajnu decentraliziran. Svako računalo na Internetu je neovisno a nazivamo ga host. Svaki operator može odabrati koji Internet servis će koristiti, a isto tako koji od lokalnih servisa će biti dostupan globalnoj Internet zajednici. Treba primjetiti da ovako dizajnirana anarhija funkcionira izvanredno dobro. Postoji cijela paleta načina za pristup internet servisima. (slika)
• Invar katodna cijev - vrsta maske kod katodnih cijevi. Karakteristika monitora koji imaju ovaj tip maske je zakrivljenost ekrana. Invar je legura od koje se izrađuju sitaste maske, pa se takvi monitori nazivaju invar monitori.
• IRC - Internet Relay Chat - konverzacija između više korisnika u realnom vremenu (real time). Postoje brojni konverzacijski forumi na kojima se sudionici identificiraju nadimcima.
• izbornik - vidi menu

J

(od Jet do jumper (jump - skok))

• Jet
- (Joint engine technology) - database engine koji koristi Microsoft Office i Visual Basic
• joystick - palica; poluga koja se može pokretati u svim smjerovima a kontrolira pomicanje pointera (pokazivača) ili nekog drugog simbola na ekranu. Funkcionira na sličan način kao miš. Međutim pomicanjem miša pomičemo pointer a zaustavljanjem miša zaustavlja se pointer. Kod joysticka pointer nastavlja kretanje u smjeru u kome je joystick usmjeren, a za zaustavljanje pointera potrebno je joystick vratiti u neutralni položaj. Koristi se najčešće u kompjutorskim igrama, a može se koristiti i u drugim aplikacijama.
• jumper (jump - skok) - metalni mostić koji zatvara električni krug. Tipično jumper izgleda kao mali plastični utikač koji spaja par izvoda (pinova). Postavljanjem jumpera mijenjamo postavke parametara na ploči. Istoj svrsi služe i DIP prekidači.

K

(od kartica do konvergencija)

• kartica
- vidi card
• katodna cijev
- najvažniji dio cijevnih monitora. U njoj se električni video signal pretvara u snop elektrona koji udaraju u fosforni premaz ekrana, koji emitira svjetlost.
• Kb (Kilo bit) - kilobit, tisuću bitova (1KB iznosi 1024 bitova ili 2 na 10-tu potenciju); jedinica za mjerenje kapaciteta memorije.
• Kernel - središnji dio operacijskog sustava. U mnogim sustavima jedini kernel upravlja direktno hardwareom.
• kompajliranje (compiling) - da bi nakon upisanog programskog koda taj kod postao razumljiv računalu potrebno je izvorni kod prevesti u strojni kod. Jedan od postupaka koji se za to rabi zove se kompiliranje (compiling). Nakon što se izvorni kod (source code) spremi u datoteku - file, prevodi se pomoću porograma - compilera. Compiler čita datoteku i prevodi je u strojni kod.
• kontrast - određuje veličinu dinamike monitora. Dinamika je razlika između crne i bijele boje. Povećanjem kontrasta na monitoru povećavamo razliku između svijetlih i tamnih površina.
• konvergencija - važna karakteristika monitora po pitanju kvalitete slike. To je preciznost kojom snopovi elektrona udaraju u ekran za tri boje (crvena, plava i zelena). Miješanjem ove tri osnovne boje nastaju ostale. Pri lošoj konvergenciji rubovi slike biti će u drugoj boji od one koju smo trebali, te će oštrina biti slabija. Skuplji monitori imaju mogućnost podešavanja ovog parametra.

L

(od L1 cache do load)

• L1 cache
- mala i brza priručna memorija prvog stupnja. Radni takt L1 keš memorije je jednak taktu procesora čiji je ona sastavni dio, a veličinom se kreće do nekoliko desetaka KB.
• L2 cache - brza priručna memorija drugog stupnja. Obično je L2 keš puno većeg kapaciteta od L1 i u pravilu iznosi 256 KB, 512 KB ili čak nekoliko MB kod naprednih serverskih rješenja. Obično se nalazi na matičnoj ploči ili na pločici procesora kod Pentium II serije mikroprocesora. Radni takt L2 keša je obično jednak radnom taktu vanjske procesorske sabirnice (Socket 7 ploče) ili iznosi polovinu radnog takta samog procesora P - II (Slot 1 ploče). Kod Celeron procesora sa kešom radni takt je jednak radnom taktu procesora ali je veličina keša 128 KB.
• LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) - laser, lejzer; uređaj koji vrši pojačavanje svjetla induciranim emitiranjem radijacije, a primjenjuje se u kompjuterskoj obradi, za brzo štampanje i memoriranje podataka.
• LBA (Logical Block Adressing) - tehnologija koja omogućava računalu adresiranje diskovnog prostora većeg od 528 MB. Za adresiranje se koristi 28 bitna podatkovna riječ koja definira točnu kombinaciju cilindar - glava - sektor na površini tvrdog diska. Maksimalni kapacitet koji je moguće adresirati je 8.4 GB. LBA je jedna od glavnih značajki EIDE standarda.
• LCC (Liquid Crystal Cell) - osnovna sastavna jedinica LCD zaslona, a može biti izrađena u MIM (metal-izolator-metal) ili TFT tehnologiji
• LCD (Liquid Crystal Display) - tip zaslona koji koristi materijale koji pod ujecajem električnog polja mijenjaju svoja svojstva, odnosno propuštaju ili nepropuštaju svetlost. Prema izvedbi postoje dva tipa: passive - matrix i actice - matrix displeji.
• led skraćenica od Ligh Emitting Diode, elktronički uređaj koji svijetli kad elektricitet prolazi kroz njega. LED.ovi su uobičajeno crveni, ali se proizvode i žuti i zeleni..
• line in, mic in, line out ulazi i izlazi signala na zvučnoj kartici.
• Link
- 1. nešto spojiti skupa. 2. U programiranju termin link znači izvršavanje programa Link koi spaja kompajlirane potprograme u jedan porgram. 3. U komunikacijama znači vezu ili komunikacijski kanal. 4. U Hypertext sustavima, npr. WWW link znači referencu na drugi dokument ili dio dokumenta. Neki puta se nazivaju hot llinkovima je nas nakon klika odvode ravno na drugi dokument.
• LINUX - izgovara se linuks, implemetacija UNIX-a za slobodnu distribuciju koja radi na razni hardverskim platformama. Uglavnom je razvijen od Linus Torvaldsa. Zbog svoje slobode i snage na raznim platformama (Amiga, Mac, PC..) Linux, u zadnje vrijeme, postaje strašno popularan.
• list server- mailing list server, poslužitelj koji automatizirano šalje poštu listama (mailing list), odn, grupama korisnika. Dva najpopularnija listervera na Internetu su LISTSERV i Majordomo.
• load - puniti ( u memoriju), postaviti (na uređaj), učitati program ili podatke u glavnu memoriju ili na tvrdi disk računala. Vidi upload, download

M

(od makefile do multimedijalni program)

• makefile
- napraviti fajl, naziv skripte kojom pokrećemo kompajliranje i slaganje fajla u strojni jezik.
• maska
- tanki metalni zaslon sa rupicama ili prorezima koji se nalazi unutar katodne cijevi, a služi da sse elektronski snop precizno usmjeri prema fosfornim zrncima. Postoje dvije izvedbe ove maske: invar i trinitron maska. Invar (sitasta) maska ima pravilno raspoređene otvore za pojedine boje. Trinitron maska ima okomite proreze također za pojedine boje.
• Mb (Mega bit) - megabit, milijun bitova (1MB iznosi 1048576 bitova ili 2 na 20-tu potenciju).
• MCA (Micro Chanel Architecture) - sabirnica razvijena u IBM-u za njihova PS/2 računala. Nije kompatibilna sa ISA karticama. Nije doživjela veću popularnost unatoč brojnim prednostima nad ISA sabirnicom.
• memorija -vidi RAM
• menu - izbornik; lista komandi ili opcija iz koje možemo odabrati. Većina aplikacija danas se pokreće sistemom menija (menu-driven component). Iz menija se može odabrati akcija ili komanda na način da se označi a zatim pritisne tipka Enter (Return) ili da se postavi strelica miša (pointer) i pritisne (klikne) jedan od gumba na mišu. Nasuprot programima koji se pokreću sistemom menija (menu-driven program), postoje programi koji se pokreću sistemom komandi (command-driven system), u kojima se mora točno unesti (napisati) željena komanda. Programi pokretani sistemom menija su jednostavniji i lakši za učenje ali nisu tako fleksibilni kao programi koje pokrećemo sistemom komandi. Postoje nekoliko različiti tipova menija:
pop-up menu: izbornik koji se otvara (skoči) privremeno nakon klika na gumb miša. Nakon izbora komanda uobičajeno se zatvara.
cascading menu: podmeni koji se otvara kada selektiramo opciju iz glavnog menija.
pull-down menu: padajući izbornik; tip pop-up menija koji se pojavljuje direktno ispod selektirane komande.
moving-bar menu: izbornik u kojem odabranu opciju (komandu) možemo pomicati sa jednog objekta na drugi.
menu bar: izbornik koji je vodoravno postavljen, a pojavljuje se na vrhu prozora. Svaka opcija iz menija ima svoj pripadajući padajući izbornik koji se pojavljuje kada napravimo odabir (selekciju).
tear-off menu: tip pop-up menija kojeg možemo pomicati po ekranu kao prozor.
• menu-driven - ukazuje na programe čije sučelje koristi sistem menija za izvršenje odabranih komandi ili akcija. Vidi menu i command driven
meta pretraživanje, searching
• microprocessor
- mikroprocesor, jedinica za obradu podataka na jednom čipu; glavni upravljački sklop bilo kojeg digitalnog sistema. U skladu sa dobivenom instrukcijom i podacima obrađuje iste i na određeni način daje rezultat. Arhitektura mikroprocesora se dijeli na CISC i RISC procesore. Dijelimo ih i prema dužini njihovih registara, pa tako imamo 16-bitne, 32-bitne, 64-bitne i 128-bitne procesore.
• MIDI - (Musical Instrument Digital Interface) stanradizirani način razmjenjivanja informacija o muzici između raznih elektroničkih uređaja, kao što su računala i sintetizatori zvuka. MIDI podrazumijeva dvije stvari: električnu vezu između muzičkog instrumenta i računala, ali i fromat fajla (*.mid) - datoteke koja predstavlja zapis glazbenih zvukova. MIDI zapisi (fajlovi) su sličniji zapisu glazbe u partituru (crtovlje), za razliku od digitaliziranog zvuka koji opisuje zvučni val (npr. u *.wav zapisu ili na glazbenom CD-u). Uređaj koji čita MIDI zapis ponaša se poput glazbenika koji čitajući note svira na određenom instrumentu.
• MIDI klavijatura - vrsta električne klavijature koja ima MIDI inteface (sučelje) za spoj s drugim MIDI uređajima (npr. računalo sa zvučnom karticom, sintatizator zvuka, itd...).
• MIDI Sequencer - računalni program pomoću kojeg se uređuju nizovi glazbenih zvukova u MIDI zapis.
• MMX (Multimedia eXtension)
- multimedijalno proširenje instrukcijskog seta Pentium procesora sa 57 novih instrukcija koje omogućavaju brže izvršavanje multimedijalnih rutina (audio i video kodiranje i dekodiranje). Nove instrukcije su zasnoovane na SIMD (single instruction multiple data) modelu koji omogućava zahvaćanje nekoliko skupina podataka jednom instrukcijom. Takav pristup je koristan pri obradi zvuka jer omogućuje istovremenu obradu nekoliko kanala, a kod obrade slika se istovremeno može uticati na sve tri osnovne boje slike što ubrzava rad. Uvođenjem dodatnih 57 MMX instrukcija za sobom je povuklo 8 dodatnih 64-bitnih registara. Da ne bi mijenjali fizičku arhitekturu procesora u Intelu su odlučili da jednostavno mapiraju te registre preko postojećih 80-bitnih registara koji su se koristili za računanje sa pomičnim zarezom u FPU jedinici. Tako je efektivno onemogućeno istovremeno izvršavanje MMX i FPU instrukcija. U Intelu su tvrdili kako ta činjenica ne bi trebala predstavljati problem, ali su ipak time ograničili upotrebu MMX instrukcija na sistemske drajvere, plug-in dodatke i slične pažljivo projektirane aplikacije. Teoretski bi neke stvari dobile ubrzanja i do 6 puta iako u stvarnosti ubrzanja iznose od 50% do 70%.
• MO disk (Magneto - optički disk) - vrsta tvrdih diskovnih medija za pohranu podataka. Ova tehnologija se najčešće primjenjuje kod izmjenjivih diskova. Karakterizira ih visok kapacitet po jedinici površine I velika sigurnost podataka prilikom fizičkog prijenosa medija. Za zapisivanje podataka se koristi kombinacija lasera i magnetske glave za snimanje. Laserom se zagrijava mala površina diska, kojoj je, samo tako zagrijanoj, upotrebom magnetskog polja moguće mijenjati polarizaciju. Čitanje podataka se vrši samo laserom.
• Mount Disk - postupak koijm se uređaj masovne memorije čini dostupnim (npr. HDD).
• mouse - miš (slika), uređaj kojim se kontrolira kretanje pokazvača (pointer) na ektranu.
• mouse button - gumb na mišu na koji treba kliknuti (pritisnuti) da bi se odabrale ili pripremile različite funkcija, kao odabir ili selektiranje objekta.
• MPEG - niz standarda za kompresiju audio i video materijala. MPEG su kompresije sa gubitkom, a koriste se nedostacima ljudskog uha i oka kako bi mogli maksimalno komprimirati audio vizualne podatke, koji u digitalnom obliku, zahtjevaju veliku količinu prostora za pohranjivanje. MPEG kompresija je vrlo zahtjevna po pitanju procesorske snage, te ju vrlo često nalazimo implementiranu u posebnim integriranim krugovima.
• MPR II - standard koji propisuje ergonomske karakteristike monitora kao što su zračenje, štednja energije, materijali koji se koriste u izradi i pakiranju,...
• MTBF (Mean Time Between Failure) - srednje vrijeme izmeću otkaza uređaja.
• MUD - Multi User Domain ili Multi User Dimension
- tip Internet konferencije u realnom vremenu u kojoj korisnici ne samo da međusobno razgovaraju, nego pomiču i manipuliraju predmetima u imaginarnom (virtualnom) svijetu.

N

(od networking do Nutek)

• networking -
rad s računalnom mrežom, skup programa koji omogućuju rad s računalnom mrežom.
• News grupa - on-line diskusijska grupa. Na Internetu postoje dolovno tisuće drupa koje pokrivaju bilo čiji interest. Da se pogledaju i pošalju poruke na Newsgroupu potrebno je imati news reader, program koji se izvršava na našem lokanom računalu i koji povezuje računalo s Internetom.
• NTFS - vrsta formata tvrdog diska koji se koristi pod Windows NT operativnim sistemom.
• Nutek - standard za štednju energije kod monitora

O

(od object do OSD (On Screen Display))

• object
- generalno, svaki podatak kojeg možemo označiti (selektirati) i manipulirati sa njim (kopirati, premještati). To uključuje slike i druge oblike koji se pojavljuju na ekranu, datoteke (fajlove) kao i druge jednostavne softverske entitete. U objektno orijentiranom programiranju (object-oriented programing )objekti sadrže podatke i procedure za manipulaciju podacima.
• object-oriented programing - tip programiranja u kojem programeri definiraju ne samo strukturu (data structure) i tip podataka (data type) nego i tipove operacija (funkcija) koje mogu biti dodijeljene toj strukturi podataka. Na taj način struktura podataka postaje objekt koji uključuje podatke i funkcije. Programeri mogu kreirati odnose među različitim objektima. Objekti mogu nasljeđivati (preuzimati) karakteristike drugih objekata.
• ODBC (Open database conectivity) - otvoreno povezivanje baza podataka
• off line - u sklopu sistema; nezavisan, koji radi bez neposredne kontrole centralnog procesora.
• off line mode - autonomni način rada; način rada kompjutora kod kojeg periferijski uređaji nisu pod neposrednom kontrolom centralnog procesora.
• on line - u sklopu sistema; koji radi pod neposrednom kontrolom centralnog procesora.
• on line mode - rad u sklopu centralnog procesora; rad ulaznih/izlaznih jedinica u sklopu i pod neposrednom kontrolom centralnog procesora.
• OOE (Out of Order Execution) - sposobnost procesora da izvršava instrukcije van redoslijeda zadanog programom. Ova sposobnost ima smisla kada se radi o jednostavnim instrukcijama.
• OS (Operating system) - operativni sistem; sistem programa koji upravlja svim operacijama koje su pod kontrolom centralnog procesora. Program koji se prvi učitava u računalo, te se koristi kao osnov za upotrebu drugih, aplikativnih, programa. Obzirom na tvrde diskove, tip operativnog sistema određuje način na koji će podaci biti pohranjeni na disk (format diska).
• OSD (On Screen Display) - parametri monitora kao što su geometrija, kontrast, osvjetljenost, boje,... na suvremenim monitorima se ne podešavaju gumbićima ispod ekrana, nego pomoću izbornika koji se upali na ekranu. Podešavanje parametara se upravlja pomoću mikroprocesora i memorije ugrađene u monitor. Osvjetljenost bi trebala biti jednaka u svim kutevima ekrana.

P

(od panel do Protocol.ini)

• panel
- ploča, tabla; ploča koja sadrži prekidače lampice i indikatore; ploča na koju se montiraju hardverski elementi.
• passive - matrix display - uobičajeni tip zaslona koji se sastoji od mreže vodiča. Na mjestima presjecišta se nalazi LCD element (piksel) koji propušta ili zadržava svjetlost. Vjerovalo se da će ovaj tip zaslona zamijeniti active - matrix tehnologija. Uz pomoć novorazvijenih DSTN i CSTN tehnologija koje su poboljšale karakteristike passive - matrix zaslona, oni se vraćaju zbog tiga što je njihova proizvodnja jeftinija.
• paste - vidi copy, buffer i clipboard
• PCM (Puls Code Modulation)
- tehnika digitaliziranja analognog signala, posebno audio signala. Postoje dva standarda kodiranja: MU-Law u Sjevernoj Americi i Japanu i A-Law u drugim zemljama svijeta.
• PIO (Programmed Input/Output) - tip prijenosa podataka među komponentama unutar računala. ATA/IDE specifikacija sadrži tri PIO moda rada sa različitim brzinama prijenosa. Mode 0 - 3.3 MBps, mode 1 - 5.2 MBps i mode 3 - 8.3 Mbps. Noviji ATA 2 odnosno EIDE standarad sadrži i dva brža, mode 3 - 11.1 MBps i mode 4 - 16.6 Mbps. Alternativa PIO načinu je Direct Mamory Access (DMA) i Ultra-DMA. Tako imamo U-DMA33 i U-DMA66 ili Ultra ATA/33 i Ultra ATA/66 sa brzinom prijenosa od 33 MBps, odnosno 66 Mbps.
• pipline - tehnika koja se koristi u modernim procesorima kako bi se ubrzalo izvođenje instrukcija. Standardno instrukcije se obrađuju jedna za drugom. To podrazumijeva da bi se na početak obrade slijedeće instukcije trebalo čekati dok se ne završi obrada tekuće instrukcije. Nema razloga da jedinica za dohvat ne dohvaća slijedeću instrukciju dok jedinica za dekodiranje dekodira prethodnu. Taj princip paralelizma je glavno svojstvo pipline-a. Kod modernijih procesora govorimo o pipeline-u sa četiri ili više stupnjeva.
• platforma - hardverska i softverska podloga kompjutorskog sistema. Platforma je npr. Intel Pentium mikroprocesor sa Windows 98 operativnim sistemom ili neki drugi mikroprocesor sa UNIX operativnim sistemom. Platforma definira standarde oko kojih se sistem može razvijati. Kada je platforma definirana tada se za nju može razvijati softver i hardver. Pojam se vrlo često upotrebljava kao sinonim za operativni sistem.
• plug-and-play - uključi i radi; vidi PnP
• PnP - (Plug and Play)
- "uključi i radi" tehnologija koju su razvili Micosoft i Intel. Ugrađena je u Windows 95 i 98 operacijske sisteme, ali da bi se mogla koristiti BIOS računala i sve kartice moraju podržavati ovu specifikaciju. Podrazumijeva mogućnost da računalo prepoznaje i konfigurira (podešava) sve kartice i druge uređaje automatski. Naravno ostavlja mogućnost da pojedine parametre možemo mijenjati i podešavati prema potrebi i želji "ručno". No može se dogoditi da iz nekih razloga baš sve i ne radi kako piše u priručnicima.
• PnP kartica - kartica koja ima plug-and-play mogućnosti. vidi PnP
pointer
- u grafičkom korisničkom okruženju pointer je mala strelica ili neki drugi simbol na ekranu koja se pomiče onako kako pomičemo miša. Pozicioniranjem pointera možemo odabrati željenu komandu ili opciju iz izbornika (menu) klikom na gumb miša. Uobičajeno pointer koristimo kada mislimo na mouse pointer. U programiranju je pointer specijalni tip varijable koja sadržava memorijsku adresu i upućuje na nju.
• preplitanje (interlaced mode) - način ispisa slike na ekranu kod kojeg se u prvom potezu ispisuju neparni redovi, a poslije njih parni. U tom načinu rada se ispisuju poluslike kako bi se formirala kompletna slika. Ako monitor ispisuje određenu rezoluciju frekvencijom od 60 Hz sa preplitanjem, to znači da se slika na ekranu ispisuje 30 puta u sekundi. Ispis sa preplitanjem je štetniji za vid od ispisa bez preplitanja (non interlaced).
• printer - štampač, pisač; izlazni uređaj u kompjutorskim sistemima koji pruža rezultate obrade u štampanom obliku na papiru ili ih upisuje na odgovarajućem ranije pripremljenom obrascu.
• procesor - vidi CPU i microprocessor
• program
- slijed instrukcija koje mikroprocesor izvršava u zadanom redoslijedu.
• Protocol.ini - vidi .INI file

R

(od RAID (Redudant Array of Independent Disks) do rpm (revolutions per minute))

• RAID (Redudant Array of Independent Disks)
- tehnologija spremanja istih podataka na više mjesta odnosno više tvrdih diskova. Pri korištenju RAID-a svi se diskovi ponašaju kao jedinstvena logička cjelina. Postoji devet načina organizacije diskova unutar RAID sistema, a razlikuju se po pitanjima sigurnosti i brzine rada.
• RAM (Random Access Memory) - memorija sa slučajnim pristupom. U nju možemo upisivati podatke i brisati ih. Prekidom napajanja podaci se gube. Određenu količinu RAM-a možemo naći npr. i u tvrdim diskovima gdje služi za privremeno pohranjivanje podataka (vidi cache).
• raspakirati program, zapakirati - arhiviranje, dearhiviranje
• Real time - odnosi se na stvarno vrijeme, tj. proces koji izvodi operaciju mora je izvesti u određenom, unaprijed zadanom vremenu. Npr. bez obzira na snagu i internu brzinu računala program koji izvodi MIDI zapis mora to mora činiti uvijek brzinom koja je zadana zapisom glazbe.
• register - registar; posebni dio memorije koji ima specifična svojstva; Koristi se za smještanje instrukcije radi njenog interpretiranja, kao i za smještanje podataka nad kojima se vrše matematičke ili logičke operacije. Predstavlja brzu memoriju malog kapaciteta koja je smještena unutar strukture mikroprocesora, sa ciljem da posluži kao privremeno spremište podataka odnosno međurezultata prilikom izvođenja aritmetičkih operacija.
• Registry - database (baza podataka) koju korist Windows operativni sistem (Windows 95, 98 i NT) za spremanje konfiguracijskih informacija. Većina Windows aplikacija upisuje podatke u registrije tokom instalacije. Registrije možemo uređivati sa REGISTRY EDITOR-om (regedit.exe) koji dolazi sa operativnim sistemom. Međutim treba imati na umu da greške u registrijima mogu onemogućiti normalan rad računala.
Registriji se sastoje od slijedećih glavnih sekcija:
HKEY_Classes_Root: asocijacije fajlova i OLE informacije
HKEY_Curent_User: svi konfiguracijski podaci tekućeg (aktivnog) korisnika
HKEY_User: sve informacije za sve korisnike sistema
HKEY_Local_Machine: konfiguracijski podaci za hardver, operativni sistem i instalirane aplikacije
HKEY_Current_Configuration: konfiguracijski podaci za monitor i pisače
HKEY_Dyn_Data: izvršni podaci
• resolution - rezolucija; izražava se pikselima, odnosno točkicama od kojih se formira slika na monitoru. Jedan piksel je najmanje područje koje računalo može kontrolirati. Da bi monitor mogao ispravno pokazati određenu rezoluciju, s određenim brojem boja, grafička kartica bi trebala imati dovoljno memorije za produciranje te rezolucije.
• RISC (Reduced Instruction Set Computer) - mikroprocesor čiji je skup definiranih funkcija u stanju izvršavati isključivo jednostavne operacije nad podacima.
• ROM (Read Only Memory) - vrsta memorije u koju se podaci upisuju jednom, najčešće u tvornici, te ih je nemoguće izbrisati.
• rotational latency - prosječno vrijeme potrebno da nakon prelaska sa jedne na drugu traku, glava tvrdog diska "dočeka" traženi sektor. Povećanjem rotacione brzine diska smanjuje se vrijeme latencije. Prosječno vrijeme je od 4 do 6 ms ovisno o rotacionoj brzini diska.
• rpm (revolutions per minute) - broj okretaja u minuti. Unutar kućišta tvrdog diska, diskovi se vrte stalnom brzinom koju iskazujemo u okretajima u minuti ili rpm. Što je brzina veća to je disk u stanju pročitati ili zapisati više podataka. Današnji diskovi imaju rotacione brzine od 4500 do 7200 okretaja u minuti, a tendencija je da se te brzine povećaju.

S

(od sample do System.ini)

• sample
- uzorak, ogled,izbor
• sampling - uzorkovanje, izdvajanje uzorka, korišćenje uzorka; postupak kojim se protok podataka procjenjuje na osnovu reprezentativnih uzoraka.
• sampling rate - trajanje mjerenja uzorka, broj mjerenja u sekundi.
• Scroll Bar - traka sa klizačem; pojavljuje se sa jedne strane i na dnu prozora te na taj način omogućava kontrolu vidljivog dijela dokumenta u okviru prozora
• SCSI (Small Computer System Interface) - jedan od ANSI standarda za priključivanje perifernih uređaja na računalo posebno tvrdih diskova, CD ROM-ova, skenera I drugih uređaja koji trebaju velike brzine prijenosa. Postoji niz SCSI standarda od kojih najbrži (16 bitni Ultra-2 SCSI može prenijeti do 80mbps. Ovisno o tipu na njega je moguće priključiti 7 ili 15 perifernih uređaja, a za razliku od IDE standarda SCSI podržava i vanjski priključak.
• seek time - vrijeme traženja; vrijeme koje je potrebno da magnetne glave tvrdog diska pronađu željeni podatak i dođu do njega; vrijeme potrebno da se pristupni mehanizam pozicionira na stazu na disku na kojoj se nalazi traženi podatak.
• sektor - površina tvrdog diska ili diskete je podijeljena na kružne isječke odnosno sektore, što omogućuje točno određivanje početka i završetka bloka sa podacima. Površina je također podijeljena na trake koje su u stvari koncentrični krugovi na disku. Podaci na disku se lociraju prema broju trake i sektora na kojem se nalaze. Trake su podijeljene na manje dijelove tzv. cluster-e, koji predstavljaju najmanji dio diska na koji se može pisati ili sa njega čitati. Tipičan cluster je dužine 256 ili 512 bajtova. Raspored traka I sektora na disku se određuje njegovim formatiranjem.
• select - selektirati, izabrati objekt da bi se mogle obaviti određene akcije. U grafičkom korisničkom okruženju (Windows) potrebno je selektirati objekt - ikonu, fajl, folder prije nego se želi pokrenuti bilo kakva akcija. Da bi se selektirao objekt treba pomaknuti pointer (strelicu) na objekt i kliknuti na gumb miša. U mnogim aplikacijama se može selektirati blok teksta tako da pozicioniramo pointer na jedno mjesto u tekstu i povučemo ga (dragging) preko bloka. Pri tome će selektirani tekst biti označen drugačijom svjetlijom ili tamnijom bojom (highlight).
• Server - računalo ili drugi uređaj na mreži koji upravlja mrežnim resursima. Na pimjer file server je računalo sa uređajima za pohranu podataka određeno za spremanje fajlova. Print server je računalo koje kontrolira jedan ili više pisača, network server je računalo koje kontrolira promet na mreži.
• servo motor - elektro motor koji pomiće sklop sa magnetnim glavama po površini diska.
• set - postaviti u određeno stanje, setirti, aktiviratti, uključiti
• setting - aktiviranje, setiranje, postavljanje na određenu vrijednost, podešavanje.
• setup - instalirati i konfigurirati (podesiti) hardver ili softver.Većina Windows aplikacija dolazi sa programom SETUP.EXE ili INSTALL.EXE koji instalira program na disk računala.
• shareware - software koji se unatoč atuorskim pravima može kopirati (i dijeliti) tako da se (eventualno) plaćanje izvrši direktno autoru, ako se želi pravilno koristiti program. Shareware se često brka s freeware.
• site - vidi Web site.
• SLOT 1 - podnožje ili utor za Pentium II procesore, sa bočno postavljenim kontaktima (242 kontakta). Obično dolazi sa dodatnim nosačima hladnjaka, kako relativno glomazni procesor ne bi izgubio kontakt sa podnožjem prilikom rada.
• SLOT 2 - nova generacija utora za matične ploče bazirane na Intel procesorima. Predviđeno je za novu generaciju Intel Xeon procesora. Matične ploče će biti bazirane na Intelovom GX čipsetu I primati će dva ili više Xeon procesora na sebe.
• Socket 7- podnožje za Pentium porodicu procesora, kvadratnog oblika sa 321 rupicom u koje ulazi 321 nožica (AMD K6) ili 296 nožica (Intel Pentium i Cyrix 6x86). Ovo je podnožje preživjelo izuzetno mnogo vremena gledajući kroz prizmu napretka informatike. U momentu kada je Intel odlučio prestati sa proizvodnjom procesora za ovo podnožje započeo je pravi rat između njega i ostalih proizvođača koji i dalje forsiraju procesore namjenjene ovom tipu podnožja.
• Software - računalni programi koji govore računalu što da radi. Termin je u suprotnosti s hardware, koji se odnosi na stvarne fizičke strojeve (računala) koje čite računalni sustav. Sam po sebi hardware je beznačajan bez softwarea, odnosno instrukcija koje govore hardwareu što da radi. Software možemo klasificirati kao sistemski software (operativni sistemi) i aplikativni software (procesori riječi, tablični kalkulatori...).
• SoundBlaster - linija popularnih zvučnih kartica za PC, proizvođač Creative Labs
• speculative execution - predviđanje izvršavanja instrukcija za koje nismo sigurni da li će ih trebati izvršiti. Nakon što se s određenom sigurnošću utvrdi da će u programu doći do grananja, ne čeka se potvrda predviđanja već se instrukcije unaprijed izvršavaju. Ukoliko je predviđanje bilo točno izvršavanje koda je ubrzano. Iz ovoga se vidi da je ovaj način rada čisto pogađanje mogućeg smjera kretanja samog programa. Korektno izveden algoritam za predviđanje dati će ohrabrujuće rezultate u suprotnom može samo usporiti izvršavanje instrukcija.
• split- podijeliti
• step mode - način izvođenja procesa korak po korak
• storage - osciloskop - osciloskop koji može zabilježiti rezultate mjerenja na magnetski ili neki drugi medij.
• superscalar integer execution unit - dodavanjem druge aritmetičko logičke jedinice (ALU) pored postojeće i uz upotrebu dva direktna piplin-a "cjevovoda" dobiva se mogućnost da dvije ALU jedinice izvršavaju dvije instrukcije simultano, što ubrzava rad procesora.
• SuperTwist tehnologija - bazira na zakretanju svjetlosnih zraka. Postoje zasloni sa dvostrukim i trostrukim zakretanjem. Veći broj zakretanja osigurava bolji kontrast.
• surfing - daskanje na valovima; preneseno na Internet navigacija po različitim Web stranicama.
• swap file - dio na tvrdom disku koji imitira glavnu RAM memoriju računala, naravno sa znatno manjom brzinom rada, a naziva se i virtualnom memorijom. Uz korištenje virtualne memorije operativni sistem se može ponašati kao da ima znatno više RAM-a. Swap file ili virtualna memorija se intenzivno koristi u svim windowsima od 3.11 do 98.
• System.ini - vidi .INI file

Š

širina pojasa

• širina pojasa (bandwidth)
- određuje propusnost monitora, odnosno njegove mogućnosti prikaza određene rezolucije pri određenoj vertikalnoj frekvenciji osvježavanja. Da bi se dobila potrebna širina pojasa za prikaz određene rezolucije treba pomnožiti horizontalnu i vertikalnu rezoluciju sa frekvencijom osvježavanja: npr. 1600 x 1200 x 75 = 144 Mhz. Da bi se mogla koristiti ova rezolucija monitor mora imati baren 25% veću širinu pojasa tj. oko 180 Mhz.

T

(od TCO do tvrdi disk)

• TCO
- standard koji propisuje ergonomske karakteristike monitora kao što su zračenje, štednja energije, materijali koji se koriste u izradi i pakiranju,...
• TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) - paket komunikacijskih protokola koji se koriste za spajanje host-ova na Internet. TCP/IP protokoli su definirani na UNIX platformi i danas su standard za prenošenje podataka ne samo na Internetu nego i na većini kompjutorskih mreža.
• tekst procesor - program za obradu riječi pomoću kojeg se priprema pisani dokument (pismo, izvještaj, knjiga itd...). Razlika između obrade riječi i stolnog izdavaštva (desktop publishing) nije oštra, ali općenito, obradom riječi dobija se čist, čitljivi teks, i ne mora se razrađivati grafički dizajn i tipografija.
• temperatura boje - podatak koji govori o zasićenosti boja na monitoru. Promjenom ovog parametra mijenjaju se i karakteristike boja na ekranu. Temperatura boja se izražava u Kelvinima. Uobičajene su tri vrste temperature: 9300K, 7200K i 6500K. Na nekim monitorima postoji mogućnost podešavanja svake pojedine boje, pa korisnik može podesiti zasićenost po svojoj želji.
• TFT (Thin - Film Transistor) - vrsta LCD zaslona kod kojeg se svaki piksel kontrolira preko jednog do četiri tranzistora. Omogućuje široki kut gledanja, ali je visoke cijene. Nazivaju se i active - matrix ekrani.
• track - općenito trag, no najćešće se odnosi ili na traku MIDI zapisa u sequenceru, ili za koncentrični trag zapisa na hard disku ili nekoj drugoj diskovnoj memoriji.
• trinitron katodna cijev - vrsta maske kod katodnih cijevi. Za razliku od invar sitastih maski ovaj se tip maski sastoji od okomitih traka kroz koje prolaze elektroni. Kako se ove trake ne bi micale spojene su tankim vodoravnim nitima koje se vide u gornjem i donjem dijelu ekrana.
• tvrdi disk - vidi HDD

U

(od UNIX do Utility program)

• UNIX
- operacijski sustav, ili bolje rečeno porodica operacijskih sustava, razvijena u Bellovim laboratorijima ranih sedamdesetih kao zamjena za raniji Multics.
• upload
- postaviti, poslati ili učitati program ili podatke na udaljeno računalo (server).
• URL (Uniform Resource Locator)
- globalna adresa dokumenta ili nekog drugog resursa na WWW-u. Prvi dio adrese određuje koji protokol (http: ili ftp:) će se koristiti, a drugi određuje IP adresu ili ime domene gdje je dokument lociran.
• Utility program - program koji izvršava posebnu funkciju. Obično kontrolira ili upravlja nekim sistemskim resursom. Operativni sistem (OS) ima ugrađen niz takvih programa za upravljanje diskovima, pisačima i drugim uređajima.

V

(od veličina točke do Visual Basic)

• veličina točke
- označava razmak između dvije susjedne crvene, zelene i plave fosforne točke na zaslonu. Tip maske određuje da li ćemo govoriti o dot pitchu (dijagonalni ili horizontalni razmak između zrnaca), koji se koristi kod invar maske, ili o strip pitchu (razmak između istovjetnih okomitih pruga) koji se koristi kod trinitron maski.
• version - inačica programa, ili uređaja.
• vertikalna frekvencija osvježavanja - pokazuje brzinu ispisa slike na ekranu kao broj slika u seekundi. Po VESA specifikaciji najmanja preporučljiva frekvencija osvježavanja je je 75 Hz, odnosno 75 slika u sekundi. Važna činjenica je da li se radi o osvježavanju sa preplitanjem ili bez.
• vidljiva dijagonala slike - dijagonala koju stvarno vidimo na ekranu, a koja je manja od stvarne dijagonale prema kojoj se određuje klasa monitora. Vidljiva dijagonala je uvijek manja od nominalne (npr. monitor od 15 inča ima vidljivu dijagonalu ispod 14 inča). Ovaj podatak nije karakterističan za LCD monitore jer kod njih vidljiva dijagonala odgovara stvarnoj dijagonali.
• virtualna memorija - prividna ili "lažna" memorija koja se nalazi u Swap datoteci (vidi swap file) na disku i nadodaje se fizičkoj radnoj memoriji.
• Visual Basic - programski jezik i okruženje razvijeno u Microsoftu. Baziran na BASIC jeziku, Visual Basic je bio jedan od prvih produkata koji je osiguravao grafičku programsku okolinu. Umjesto brige o sintaksnim detaljima, omogućio je Visual Basic programerima da mogu izrađivati ogromne količine koda jednostavno dodajući (dragging and dropping) kontrole kao što su gumbi (button), dijalozi (dialog box), a umjesto toga da posvete više pažnje izgledu i testiranju (ponašanju) progama.

W

(od Web server do WWW (world wide web))

• Web server -
kompjutor koji omogućava distribuciju Web stranica. Svaki Web sever ima IP adresu a moguće i ime domene. Npr. ako u browseru upišemo URL http://www.win-ini.com/index.html on će poslati zahtjev serveru čije je ime domene win-ini.com. Server će dohvatiti stranicu koja se zove index.html i poslati je browseru.
• Web site - lokacija na WWW-u. Svaki Web site ima home page (početnu stranicu), koja je prvi dokument koji korisnik vidi kada dođe na site. Site može imati dodatne dokumente i fajlove. Svaki site uređuje Webmaster a u vlasništvu je pojedinaca ili organizacija.
• Web stranica - dokument na WWW-u. Svaka Web stranica ima svoju jedinstvenu (unikatnu) adresu (URL- Uniform Resource Locator).
• Webmaster - osoba koja uređuje Web site. Neovisno o veličini site-a on brine o:
dizajnu Web site-a
kreiranju i osvježavanju stranica
da hardver i softver pravilno funkcioniraju
kontrolira promet na site-u ...
WIN.INI - vidi .INI file

Window Manager

• WWW (world wide web) - sistem koji se sastoji od Internet servera koji podržavaju specijalno formatirane dokumente. Dokumenti su formatirani u jeziku koji se naziva HTML (HyperText Markup Language) koji omogućava povezivanje (linkanje) na druge dokumente, isto tako na grafičke, audio i video fajlove. To znači da možemo skočiti iz jednog dokumenta u drugi samo klikom na link. Nisu svi Internet serveri dio World Wide Web-a.
Postoji nekoliko aplikcija koje se zovu Web browseri koji omogućavaju pristup World Wide Web-u, među najpopularnijima su Netscape Navigator i Microsoft Internet Explorer.


X

X-window

• X-Window
- windows i grafički orijentiran system razvijen na MIT-u (Massachusetts Institute of Tehnology). MIT je stavio izvorni kod X-windowsa u javno vlasništvo i na taj način stvorio atraktivan sistem za UNIX platformu. Gotovo svi grafički interfejsi uključujući Motif i OpenLook su bazirani na X-Window.

Z

(od zoom do zvučna kartica)

• zoom
- u grafičkom okruženju uvećati prozor; zoom u mnogim aplikacijama označava mogućnost da se objekt poveća kako bismo vidjeli više detalja.
• Zvučna kartica - pločica s aktivnim elementima (čipovi) koja se stavlja u osobno računalo (PC) radi snimanja i reprodukcije zvuka. Zvučna kartica najčešće ima više raznih mogućnosti kao npr.: MIDI muzički interface (sučelje), kontroler za CD-ROM pogon, pojačalo zvuka koje pogoni zvučnike.